Časté dotazy pacientů

Co je to struma?

Struma znamená zvětšenou štítnou žlázu nad normu stanovenou pro muže a ženy, u dětí pak nad normu odpovídající povrchu těla dítěte (počítá se z výšky a váhy dítěte). O strumě mluvíme i v případě, že je štítná žláza postižena nějakým onemocněním - má uzly, nemá pravidelnou strukturu, a to i tehdy, když je celkově její veliksot v mezích normy.

 

Jak brát hormon štítné žlázy?

Ordinujeme Euthyrox (síly 50, 75, 88, 100, 112, 125, 150 a 200 ug)  nebo Letrox (síly 50, 75, 125, 150 ug). Lék se bere 1x denně nalačno půl hodiny před snídaní, pokud pacient toto z nějakých důvodů nezvládá (zejména ranní nevolnosti u těhotných žen), pak je možno léky brát před spaním, asi 2 hodiny po jídle. Důvodem tohoto užívání je dobré vstřebání léku.

 

Co dělat v případě těhotenství, když se léčím se štítnou žlázou?

V době zjištění těhotenství je nejlépe kontaktovat svého endokrinologa a domluvit se na termínech odběrů a kontrol. Pokud pacientka užívá Euthyrox nebo Letrox, pak léčbu rozhodně nevysazujeme, naopak nutno je obvykle dávku léky po dobu těhotenství zvýšit.

 

Kdy je nutná operace štítné žlázy?

Operaci štítné žlázy pacientovi doporučujeme, pokud má velkou štítnou žlázu, zejména pokud ta vadí při polykání nebo tlačí, event. pokud má pacient dechové potíže. Jindy nemusí být štítná žláza velká a viditelná, ale může mít uzel, který je velký a vadí nebo se zjistí, že je při odběru vzorku štítné žlázy nález podezřelý. Operace je nutná u některých nemocných se zvýšenou činností štítné žlázy.

 

Co je to punkce štítné žlázy?

Jde o odběr vzorku ze štítné žlázy tenkou jehlou - stejnou, jaká se používá při krevních odběrech. Odběr se v naší ordinaci provádí pod sonografickou kontrolou, kdy na ultrazvuku vidíme vhodné místo pro odběr vzorku. Odběrů se dělá při jednom vyšetření i několik. Získaný vzorek se natře na sklíčko a odešle k vyšetření na patologickou anatomii, kde je vyhodnocen. Výsledkem je zhodnocení, zda ve vzorku jsou podezřelé - tedy suspektní - buňky. V takovém případě doporučujeme operaci.

 

Musím na punkci jít nalačno? Je nutná nějaká příprava?

Rozhodně nemusí být pacient nalačno, naopak, doporučujeme, aby byl najezený. Nesmí ale nejméně týden před odběrem vzorku užívat Anopyrin nebo Godasal, Agapurin nebo Trental, Aggrenox a jiné další léky, které ovlivňují krevní srážlivost. Pokud pacient užívá warfarin, je nutná příprava. To vše proto, aby pacient neměl zvýšené riziko krvácení. Pokud nemocný trpí větší krvácivostí, určitě by měl lékaře informovat.

 

V lékárně mi zaměnili léky za jiný se stejnou účinnou látkou. Vadí to?

Doporučujeme léky nezaměňovat. I když je účinná látka stejná, každá tableta obsahuje ještě další pomocné složky. Ty se u jednotlivých výrobců liší. Ovlivňují významně vstřebávání, délku účinku, odbourávání játry nebo ledvinami a další pochody. Může se tak stát, že stejnou účinnou látku ale s jinými pomocnými složkami od jiné firmy pacient nesnáší pro nežádoucí účinky, může také dojít ke zhoršení kontroly např. krevního tlaku u nemocných s hypertenzí nebo kompenzace cukrovky. Změny mohou být patrné při krevních rozborech i  u nemocných léčených se sníženou funkcí štítné žlázy.

U starších pacientů může dokonce dojít k tomu, že užívají léky se stejnou účinnou látkou ale vyrobenou různými firmami. Taková situace může být v řadě případů životu nebezpečná. Důležité proto je nosit s sebou k lékařům všech odborností názvy a dávky nebo ústřižky z krabiček léků, které užíváte. Některé léky jsou nebezpečné až při kombinaci s dalšími - často s léky proti bolesti, s antibiotiky apod. 

 

Mám lékaři sdělit, že si kupuji doplňky stravy?

Je to vhodné. Celá řada léčivých bylin má významný vliv na užívané léky. Např. třezalka tečkovaná ruší účinek hormonální antikoncepce.